Na naszej stronie używamy plików cookies, aby lepiej rozumieć w jaki sposób są używane i pomóc nam stale ulepszać użyteczność tej strony proszę zapoznać się z naszą polityką prywatności.

Kontynuując przeglądanie tej strony akceptujesz naszą Politykę Prywatności i Cookies.

Odgrzybianie drewna – grzyby domowe.

Na samym wstępie muszę uprzedzić, że nie wszystkie grzyby podstawkowe da się skutecznie usunąć, tak jak nie wszystkie to Serpula lacrymans (stroczek łzawy) czy Coniophora puteana, – czyli te najszybciej i najskuteczniej niszczące drewno. W mykologii jest pięć klas określających szkodliwość grzybów podstawkowych i gatunki występujące w naszym kraju są w nich dokładnie opisane - wygląd, rozwój, wpływ na drewno, podatność na środki chemiczne itd. Trzeba pamiętać, że odgrzybianie drewna porażonego przez grzyby podstawkowe, inaczej grzyby domowe, to jedna z najtrudniejszych, a często niemożliwych do wykonania części naszej działalności. Trudności czy wręcz bark możliwości odgrzybienia nie leżą w jakiejś szczególnej odporności grzybów. Choć bywa i tak np. Coniophora puteana jest odporny na środki biobójcze i dość wysoką temperaturę czyli przypadkowo wybrna chemia lub podgrzewanie drewna lub muru najprawdopodobniej nie przyniesie rezultatu. Głównym problemem jest to jak jest porażone drewno, jaki jest zakres rozkładu drewna powstały w wyniku porażenia i ile czasu upłynęło od czasu porażenia.

Czas jest kluczowym czynnikiem. Im więcej czasu mija tym większa szansa na porażenie większej powierzchni, głębszą degradacje, przerośniecie grzybów do innych pomieszczeń czy nawet na inne kondygnacje budynku.
Jeśli wcześnie nie widzieliście Państwo działania grzybów podstawkowych na drewno to poniżej zamieszczam kilka zdjęć. Nie mam intencji straszyć. Uważam jednak, że pokazanie konsekwencji pozostawienia grzybów podstawkowych w budynku z drewnianymi stropami czy podłogami może mieć tragiczne skutki prowadzące do katastrofy budowlanej.

OWOCNIKI SERPULA LACRYMANS WIDOCZNE NA DRZWIACH

U góry widzimy owocniki grzyba domowego właściwego potocznie zwanego Stroczkiem łazwym czyli Serpula lacrymans.
U dołu mamy zdegradowany i zdeformowany przez grzyby podstawkowe drewiany sufit w jednej z Wrocławskich kamienic.  

 

ODGRZYBIANIE DREWNA - GRZYBY PODSTAWKOWE

Poniżej widzimy konsekwencje pozostawienia grzybów na drewnie konstrukcyjnym - katastrofas budowlana - zawalony strop w jednej z wrocławskich kamienic.

Odgrzybianie drewna - zawalony strop


Setki razy słyszałem od klientów "Widzieliśmy grzyby już trzy lata temu, ale mąż ze szwagrem wymienili pół podłogi i trzy lata był spokój. Jednak teraz podłoga się załamała i jest pod nią coś białego - co robić?!"
Cóż, w takich przypadkach szykować się na koszty wielokrotnie wyższe niż te, które byłyby trzy lata wcześniej.

ZAWSZE w przypadku porażenia budynku przez grzyby podstawkowe lub co gorsze, porażenia elementów konstrukcyjnych drewnianych lub takich, które, mają pełnić funkcje nośne w nowobudowanych czy remontowanych obiektach, TRZEBA konsultować stan drewna z mykologiem.
Nawet, jeśli osoba nieznająca się grzybach i na budownictwie może tylko podejrzewać, że to, co widzi może być grzybami, trzeba przynajmniej zrobić zdjęcie tego utworu i przesłać je specjaliście do konsultacji – to minimum.

Skuteczne odgrzybianie jest możliwe.
W przypadku grzybów podstawowych degradujących przez długi czas elementy drewniane, a szczególnie konstrukcyjne, koniecznym staje się usuniecie porażonych elementów. Drewno zdegradowane powierzchniowo lub częściowo można próbować ratować. Gdyby było inaczej ratowanie zabytkowych obiektów, w których są np. polichromie na drewnianych ścianach czy sufitach, byłoby z góry skazane na porażkę, a jednak ratuje się zabytki…
Więc da się. 

CZAS – to kluczowy składnik mający wpływ na zakres i cenę odgrzybiania. Im dłużej będziecie Państwo czekać tym więcej będzie kosztowało odgrzybianie.
Obiekty budowane współcześnie. W obiektach współczesnych zasiedlonych przez grzyby podstawkowe. Odgrzybianie nie zdarza się tak często ja w obiektach starych, ale nie jest wcale tak rzadkie jak można by założyć. Nowe obiekty również ulegają porażeniu przez grzyby, ale ich odgrzybianie jest znacznie łatwiejsze i tańsze – na cenę i stopień trudności wpływa czas i jakość materiałów zabezpieczających drewno (impregnaty). Nie bez znaczenia jest czas reakcji po stwierdzeniu obecności grzybów.

Zakres prac prowadzonych przed odgrzybianiem.
W przypadku porażenia drewna przez grzyby podstawkowe zawsze trzeba sprawdzić, z czym i mamy do czynienia. Określenie gatunków grzybów i obszaru porażonego przez grzyby jest kluczowe dla zaplanowania prac i zakresu odgrzybiania. W ramach określania miejsc występowania grzybów (a nie zawsze wystarczy tylko popatrzeć) wykonujemy szereg pomiarów i analiz od zdjęć termowizyjnych, poprzez ogląd mikroskopowy wybranych fragmentów powietrzni, do odwiertów i odkrywek z oglądem kamerami technicznymi i endoskopowymi, badaniami wilgotności drewna i murów. Czasami warunki środowiskowe tak bardzo wpływają na zmianę wyglądu grzybów, że trzeba się wspomagać specjalistycznymi badaniami genetycznymi dla określenia ich rodzaju. Dopiero po dokładnym ustaleniu, z jakim zakresem porażenia mamy do czynienia można zaplanować i wykonać odgrzybianie. Czasem można bezinwazyjnie usunąć grzyby, czasami jednak konieczna jest wymiana porażonych elementów. Dlatego zawsze, każde porażenie drewna przez grzyby trzeba traktować jak odosobniony przypadek i zlecić specjaliście przynajmniej oględziny obiektu.

W przypadku potrzeby konsultacji, prosimy o kontakt przez formularz kontaktowy
 ZAMÓW / ZAPYTAJ 
Prosimy pamiętać o przesłaniu nam kilku zdjęć porażonych przez grzyby powierzchni.

Poniżej umieszczone są zdjęcia, które unaocznią jak poważnym problemem może być porażenie drewna przez te najbardziej niszczące drewno gatunki grzybów.

ekspertyzy mykologiczne dolnoslaskie 02

Owocniki Serpula lacrymans na drewninej podłodze

odgrzybianie Czestochowa 1

Grzybinia Serpula lacrymans na oknie piwnicznym i ścianie