Kolejną grupą naszych usług jest odgrzybianie drewna.

W tej grupie znajdziecie Państwo usługę, o którą dość często jesteśmy pytani, a mianowicie o odgrzybianie więźby dachowej. Oczywiście wykonujemy takie usługi ale znów musimy zacząć od doprecyzowania. Abyśmy mogli wycenić usługę i podjąć się jej wykonania to musimy wiedzieć o jakich grzybach mówimy. Drewno może być porażone przez grzyby strzępkowe i grzyby podstawkowe – i znów muszę powiedzieć, że za często spotykam w Internecie informacje o odgrzybianiu bez określenia o jakie grzyby chodzi. A zapewniam, że różnica w procesie odgrzybiania i cenie jest diametralna. Dla określenia zagrożeń - a w przypadku więźby dachowej mówimy o ryzku katastrofy budowlanej – absolutnie koniecznym jest określenie przez mykologa, jakie grzyby zasiedliły drewno. Mogą być to grzyby strzępkowe lub grzyby podstawkowe. Możemy też spotkać często pomijane owady – szkodniki drewna. Nie mam intencji straszyć czytelnika ale błąd w ocenie może kosztować … więźbę.

W najgorszym wypadku więźba będzie do wymiany, a przynajmniej jej część. Dlatego proszę aby zlecając prace czy składając zapytania dotyczące zakresu prac – nie ważne czy w naszej czy w innej firmie – przesyłać do oceny zdjęcia porażonych fragmentów. To pierwszy krok do uniknięcia poważnych konsekwencji związanych ze złą oceną zagrożenia biologicznego.

Odgrzybianie więźby dachowej

Odgrzybianie więźby dachowej - deskowanie dachu prażone przez grzyby strzępkowe

Dobrze, przejdźmy teraz do odgrzybiania więźby dachowej porażonej przez grzyby strzępkowe (grzyby-pleśnie) – to zdecydowanie najczęściej spotykane na elementach dachu grzyby. Grzyby te pojawiają się na deskowaniach, płytach OSB, rzadziej na elementach konstrukcyjnych drewnianych. Często zagrzybieniu towarzyszy sinizna drewna. Drewno porażone przez grzyby strzępkowe można uratować i chętnie w tym Państwu pomożemy. Jednym z warunków skutecznego odgrzybiania jest temperatura odgrzybianej powierzchni. Często mamy zapytania o odgrzybianie deskowań czy całej więźby dachowej w okresach silnych mrozów. Owszem można to zrobić ale najlepsze efekty osiąga się wtedy gdy temperatura odgrzybianych powierzchni jest wyższa niż +7 stopni Celsjusza. I mówimy tu o temperaturze powierzchni drewna, a nie temperaturze powietrza w przestrzeni poddasza. Kolejnym częstym pytaniem jest wełna mineralna – pytacie Państwo o dwie rzeczy – czy można ją odgrzybić i czy trzeba ją zdejmować z pokrycia dachu/deskowania przed odgrzybianiem. Odgrzybianie wełny mineralnej przekroczy wartość nowej – więc, nie odgrzybiamy wełny mineralnej. Zdjęcie wełny, folii, membran jest NIEZBĘDNE ale skutecznego odgrzybiania i tego nie negocjujemy. Wełna wraz z pokrywjącą ją folią musi być usunięt z przestrzeni poddasza, nawet jak nie jest przymocowana do deskowania i leży na posadzce  Na czas odgrzybiania musi zostać zdjęta i wyniesiona tak samo jak znajdujące się na poddaszu przedmioty.

odgrzybianie krakow 09

krokwiew i murłata porażone przez grzyby strzępkowe i miejscami pkryte sinizną drewna

Składając zapytanie dotyczące odgrzybiania więźby dachowej prosimy o podanie następujących informacji; wysokość ścianki kolankowej lub podać wysokość dachu w najniższym punkcie, w najwyższym punkcie czyli od posadzki do kalenicy, podać rodzaj dachu (jedno, dwu, czterospadowy) i jaka jest jego powierzchnia lub podać powierzchnie podłogi, którą kryje dach. Podać informacje czy ma być odgrzybiana cała więźba wraz z deskowaniem czy tylko desowanie (deskowanie odgrzybiamy tylko z jednej strony – nie ma dostępu do pozostałych powierzchni - krawędzie desek zbyt ściśle do siebie przylegają aby można było gwarantować za skuteczność odgrzybiania, a strona zewnętrzna desek najczęściej jest pod pokryciem dachowym).

Prosimy o przesłanie kilku zdjęć porażonych obszarów wraz z informacją czy dom jest zamieszkały, czy w trakcie budowy. Zwykle do dwóch dni roboczych wysyłamy ofertę z podaniem zakresu, terminu, ceny i czasu wykonywania prac. W ramach usługi wykonujemy pomiary wilgotności drewna, ocenę mikroskopową porażonych powierzchni i szereg innych pomiarów, które zawierają się w cenie usługi. Ofertę można zamówić klikając w link do formularza kontaktowego ZAMÓW / ZAPYTAJ. Oczywiście oferta jest niepłatna.

Jesteśmy członkami Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa.


Przedstawiona tu usługa ma tylko charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

 

 

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ 

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.