Odgrzybianie drewna – grzyby podstawkowe.


Na samym wstępie muszę uprzedzić, że nie wszystkie grzyby podstawkowe da się skutecznie usunąć, tak jak nie wszystkie to Serpula lacrymans czy Coniophora puteana – czytaj te najszybciej i najskuteczniej niszczące drewno. Jest pięć klas określających szkodliwość grzybów podstawkowych (a dokładnie ich wpływ na drewno), i gatunki występujące w naszym kraju są w nich dokładnie opisane. Ale odgrzybianie drewna porażonego przez grzyby podstawkowe, inaczej grzyby domowe, to jedna z najtrudniejszych, a często niemożliwych do wykonania części naszej działalności. Trudności czy wręcz bark możliwości odgrzybienia nie leży w jakiejś szczególnej odporności grzybów, (choć bywa i tak - np. Coniophora puteana), a w „sposobach” porażania drewna, rozkładania go, ale przede wszystkim W CZASIE, JAKI GRZYBY MAJĄ NA ROZWÓJ!


ekspertyzy mykologiczne dolnoslaskie 11

Belka drewniana porażona przez Niszczyce płotową  - Gloeophyllum sepiarium

Setki razy słyszę od klientów "widzieliśmy grzyby już trzy lata temu, ale mąż ze szwagrem wymienili pół podłogi i trzy lata był spokój. Jednak teraz podłoga się załamała i jest pod nią coś białego - co robić?!"
Cóż, w takich przypadkach szykować się na koszty wielokrotnie wyższe niż te, które byłyby trzy lata wcześniej.

ZAWSZE w przypadku porażenia budynku przez grzyby podstawkowe lub porażenia elementów konstrukcyjnych drewnianych lub takich, które, mają pełnić funkcje nośne w nowobudowanych czy remontowanych obiektach, konsultować stan drewna z mykologiem.
Nawet, jeśli osoba nieznająca się grzybach i na budownictwie może tylko podejrzewać, że to, co widzi może być grzybami, trzeba przynajmniej zrobić zdjęcie tej zmiany i przesłać je specjaliście do konsultacji – to minimum.
Często w przypadku grzybów podstawowych porażających przez długi czas elementy drewniane, a szczególnie konstrukcyjne koniecznym staje się usuniecie porażonych elementów. Ale często drewno można uratować. Gdyby było inaczej ratowanie zabytkowych obiektów, w których są np. polichromie na drewnianych ścianach czy sufitach, byłoby z góry skazane na porażkę, a jednak ratuje się zabytki…

ekspertyzy mykologiczne - młody owocnik grzyba domowego właściwego

Młody owocnik grzyba domowego wlaściwego - Serpula lacrymans

CZAS – to kluczowy składnik mający wpływ na zakres i cenę odgrzybiania. Im dłużej będziecie Państwo czekać tym więcej będzie kosztowało odgrzybianie.
Ale przejdźmy do obiektów współczesnych zasiedlonych przez grzyby podstawkowe. Odgrzybia się takie obiekty i to odgrzybia się skutecznie. Jednak praktycznie zawsze trzeba sprawdzić, z czym i w jakim zakresie mamy do czynienia. Określenie obszaru porażonego przez grzyby jest kluczowe dla zaplanowania prac i zakresu odgrzybiania. W ramach określania miejsc występowania grzybów (a nie zawsze wystarczy tylko popatrzeć) wykonujemy szereg pomiarów i analiz od zdjęć termowizyjnych, po ocenę mikroskopową wybranych fragmentów powietrzni, poprzez odwierty i odkrywki z oglądem kamerami technicznymi i endoskopowymi, badaniami wilgotności drewna i murów, a jak trzeba to z poborem próbek i badaniami genetycznymi pozwalającymi jednoznacznie określić gatunki, których inaczej nie da się rozpoznać. Czasami warunki środowiskowe tak bardzo wpływają na zmianę wyglądu grzybów, że trzeba się wspomagać specjalistycznymi badaniami.

odgrzybianie wroclaw Wpełni wykształcone owocniki grzyba domowego właściwego Serpula lacrymans


Dopiero po dokładnym ustaleniu, z jakim zakresem porażenia mamy do czynienia można zaplanować i wykonać odgrzybianie. Czasem można bezinwazyjnie usunąć grzyby, czasami jednak konieczna jest wymiana porażonych elementów. Dlatego zawsze, każde porażenie drewna przez grzyby trzeba traktować jak odosobniony przypadek i zlecić specjaliście przynajmniej oględziny obiektu.
Poniżej umieszczone są zdjęcia, które unaocznią jak poważnym problemem może być porażenie drewna przez te najbardziej niszczące gatunki grzybów.
W przypadku potrzeby konsultacji, prosimy o kontakt przez formularz kontaktowy ZAMÓW / ZAPYTAJ. Prosimy pamiętać o przesłaniu nam kilku zdjęć porażonych powierzchni.

ekspertyzy Katowice

Grzyb domowy właściwy Serpula lacrymans - ryzomorfy

 Przedstawiona tu usługa ma tylko charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

 

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ 

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.